COVID/ 61 pasagjerë që vinin nga Afrika në Holandë rezultojnë pozitiv, izolohen në avion

COVID/ 61 pasagjerë që vinin nga Afrika në Holandë rezultojnë pozitiv, izolohen në avion

09:28, 27/11/2021

Autoritetet shëndetësore holandeze njoftuan se 61 persona që mbërritën në Amsterdam me dy fluturime nga Afrika e Jugut  rezultuan pozitivë për Covid-19  dhe teste të mëtejshme po kryhen për të përcaktuar nëse ata janë infektuar me llojin Omicron.

Rreth 600 pasagjerë mbërritën në aeroportin Schiphol në Amsterdam me dy fluturime KLM nga Cape Town dhe Johannesburg të Premten dhe iu desh të prisnin me orë të tëra për të bërë testet diagnostike për koronavirusin nga shqetësimi që ka shkaktuar variantin e ri në mbarë botën të tendosjes Omicron. 

Ministria holandeze e Shëndetësisë njoftoi herët sot se 61 teste ishin pozitive.

"Udhëtarët me një test pozitiv do të izolohen në hotele afër Siphol," thanë zyrtarët shëndetësorë.

"Ne po shqyrtojmë testet pozitive sa më shpejt të jetë e mundur për të përcaktuar nëse ky është lloji i ri tani i quajtur Omicron," shtuan ata.

 Nga dje, e premte, qeveria holandeze ka ndaluar të gjitha udhëtimet nga vendet e Afrikës së Jugut.

 Ministri holandez i Shëndetësisë Hugo de Jonge sqaroi se ata udhëtarë që janë tashmë në rrugën e tyre për në vend duhet t'i nënshtrohen testeve diagnostikuese dhe të qëndrojnë në karantinë pas mbërritjes.

“Mbërritja” e variantit “Omicron” në Europë do të thotë alarm i përgjithshëm në pothuajse të gjitha kryeqytetet europiane, ndërkohë që një nga vendet e para që shprehu publikisht shqetësimin e tyre për situatën e re ishte Gjermania, situata epidemiologjike e së cilës “nuk ka qenë kurrë kështu. dramatike”, sipas ministrit kompetent, Jens Span. 

Ditën e djshme qeveria holandeze ndaloi të gjitha fluturimet nga shtetet në Afrikën Jugore dhe sqaroi se ata tashmë në fluturim do të testohen dhe ndoshta do të karantinohen pas mbërritjes.
 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco