Britania në krizë për karburant

Britania në krizë për karburant

16:35, 26/09/2021

Radhë të gjata ku me mijëra njerëz presin të furnizohen me karburant dhe pastaj grushte dhe shkelma.

Këto ishin pamjet e frukshme që erdhën një ditë më parë nga Britania e cila po përballet me krizën e mungesës së shoferëve të kamionëve, duke sjellë një defiçit në furnizimin me karburant dhe ushqime.

Mungesa e shoferëve të kualifikuar ka goditur zinxhirët e furnizimit në mbarë vendin.

Fill pas këtyre ngjarjeve, Qeveria britanike njoftoi se do të japë më shumë se 10.000 viza të përkohshme për shoferët e kamionëve dhe punëtorët që mund të kujdesen për shpendët  për të ndihmuar në lehtësimin e çështjeve të zinxhirit të furnizimit në prag të Krishtlindjeve.

Departamenti i Transportit tha se do të lëshojë viza tre mujore për 5,000 shoferë kamionësh për të siguruar "lehtësim afatshkurtër për industrinë e transportit" dhe 5,500 të tjerë për punëtorët e shpendëve "për të shmangur çdo presion të mundshëm të mëtejshëm në industrinë ushqimore gjatë kësaj periudhe të jashtëzakonshme ".

Disa stacione karburanti janë dashur të mbyllen ditët e fundit sepse nuk ka shoferë të mjaftueshëm të kualifikuar për të shpërndarë karburant në të gjithë vendin.

Gjithashtu ka pasur raporte për rafte bosh të supermarketeve për shkak të çështjeve të furnizimit. Industria thotë se nuk ka dhjetëra mijëra shoferë kamionësh.

Pandemia Covid, një fuqi punëtore e munguar dhe një eksport i punëtorëve të huaj pas Brexit, janë përmendur si arsye.

Rregullat e reja të imigracionit të vendosura pas Brexit nuk kuptojnë që qytetarët e BE-së nuk mund të bëjnë dhe punojnë pa viza në MB.

Shoqata e Transportit Rrugor i kishte kërkuar qeverisë në qershor të lehtësonte rregullat e vizave.

Industria bujqësore dhe përpunuese e ushqimit në Britani, kanë bërë kërkesa të tilla.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco