Përse Ambasada Amerikane nuk merret me 'nongratat' e tjerë?!

Përse Ambasada Amerikane nuk merret me 'nongratat' e tjerë?!

13:40, 26/09/2021

Nga Ylli Manjani.

Pyetja që shtrohet është: Përse Ambasada Amerikane ka përqendruar të gjitha bateritë e saj tek Berisha? Përse nuk merret me “nongratat” e tjerë?!

Padyshim që përgjigja është e dukshme: Berisha ka guxuar të hedhë gjyq Sekretarin Amerikan të Shtetit.

Në fakt e drejta për të apeluar gjyqësisht çdo vendim administrativ është e përbotshme. Është universale. Berisha ka vendosur ta ushtrojë këtë të drejtë. Mendoj se është krejt legjitim.

Kjo nuk pëlqehet nga zoti Blinken dhe administrata e tij. Ndaj ato reagojnë.

Zonja Kim është përgjegjëse për stilin tërësisht partizan që përdor, por nuk ka dyshim që shefat e saj duan që Berisha të tërhiqet nga gjyqi. Ndaj dhe i bëjnë presion.

Sa për idenë se po luftohet korrupsioni, kjo pastaj është qesharake. “Nongratat” e tjerë kanë qenë e janë nën akuza direkt për dhënie e marrje tenderësh e koncensionesh. Fakti që nuk ndihen i bën ata “burra të mirë” ose “qingja të urtë”. Dhe “qingjat” vazhdojnë të bëjnë biznes privat me tendera e koncensione. Ambasada nuk merret me ta!

Berisha merret me gjyqe, politikë e demokraci…Bën dhe opozitë ndaj Ramës e Sorosit… “I rrezikshëm”!!

Pra bëj para me pasurinë publike sa të fryhesh e s’të thotë kush gjë. Po u more me politikë, je “i korruptuar”! Luftë kundër korrupsionit, jo shaka!!!

Në këtë moment hyjnë në lojë amerikanllëqet shqiptare. “U bë Berisha të hedhë në gjyq Amerikën”!!! “Berisha është më i korruptuar se çdo tenderxhi..” etj, etj…

Amerikanllëqet shqiptare i japin të drejtë vetes të shajnë e shpifin se ndjehen amerikanë. Më amerikanë se amerikanët madje.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco