OKB: Në luftë, 16 milionë jemenas po ‘marshojnë’ drejt urisë

OKB: Në luftë, 16 milionë jemenas po ‘marshojnë’ drejt urisë

11:25, 23/09/2021

OKB -Kreu i agjencisë së ushqimit të OKB-së paralajmëroi se 16 milionë njerëz në Jemen "po marshojnë drejt urisë" dhe e racionet e ushqimit për miliona në kombin e shkatërruar nga lufta do të ndërpriten në tetor nëse nuk mblidhen fonde të reja.

David Beasley tha të mërkurën në një takim të nivelit të lartë mbi krizën humanitare të Jemenit se Shtetet e Bashkuara, Gjermania, Emiratet e Bashkuara Arabe, Arabia Saudite dhe donatorë të tjerë u ngritën kur Programi Botëror i Ushqimit po i mbaronte paratë në fillim të këtij viti dhe "për shkak të kësaj ne shmangëm urinë dhe katastrofën ".

ËFP po i mbaron paratë përsëri dhe pa fonde të reja, reduktimet do të bëhen në racionet për 3.2 milion njerëz në tetor dhe për 5 milion deri në dhjetor, tha ai.

Në një konferencë virtuale premtuese të organizuar nga Suedia dhe Zvicra më 1 mars, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres apeloi për 3.85 miliardë dollarë për Jemenin këtë vit.

Por donatorët premtuan më pak se gjysmën e shumës - 1.7 miliardë dollarë, të cilën shefi i Kombeve të Bashkuara e quajti "zhgënjyese".

Në gjashtë muajt e fundit, totali është rritur në pak më shumë se gjysmën e sasisë së kërkuar.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco