Alarm në Greqi/ Shkrumbohet ishulli Evia, banorët evakuohen me varka

Alarm në Greqi/ Shkrumbohet ishulli Evia, banorët evakuohen me varka

10:13, 05/08/2021

Beteja me flakët në ishullin e Evias po bëhet shumë e ashpër, banorët dhe turistët janë evakuuar me emergjencës nga njësitë e shpëtimit në Greqi.

Kambanat e alrmit janë dëgjuar sot në mëngjes asi zjarri nuk po kontrollohej dot dhe u ishte afruar zonave të banuara.

Sipas mediave greke policia dhe njësitë emergjencës kanë dhënë alarmin sot duke informuar banorët: "Nëse jeni në Kechries, Evia, evakuohuni tani në Mantoudi. Zjarri  është në zonën tuaj ".

Deri tani llogariten shumë dëme në shtëpi ku mendohet të jenë shkatërruar plotësisht rreth 150 shtëpi ndërsa ka dëme të pallogaritshme në shfarosjen e bimësisë dhe afsheve të egra që popullonin ishullin.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco