Sulmi i hakerëve në Lazio mbi vaksinimin, edhe FBI përfshihet në hetime

Sulmi i hakerëve në Lazio mbi vaksinimin, edhe FBI përfshihet në hetime

09:49, 05/08/2021

Itali - FBI dhe Europol po bashkëpunojnë me Policinë Postare Italiane për të hetuar sulmin e rëndë të hakerëve që goditi rajonin e Lazio.

Objektivi i hetuesve, duke iu referuar të dhënave të dhëna nga jashtë, është të identifikojë çdo ngjashmëri me sulmet e tjera të bëra në të kaluarën me “ransomware kriptolocker” që ndodhi në Itali dhe jashtë saj.

Ndërkohë, këshilltari për shëndetësinë, Alessio D'Amato saktësoi se "Të gjitha të dhënat në lidhje me mbi 7 milionë vaksinat e kryera janë në zotërimin tonë dhe asnjë e dhënë nga Regjistri Rajonal i Vaksinave nuk është shkarkuar si edhe asnjë e dhënë tjetër shëndetësore, as nga Dosja Elektronike e Shëndetit .

Mbikëqyrësi i sigurisë kibernetike është Leonardo Group, të cilit i është dhënë një tender për Consip për më shumë se dy vjet, i cili, në këtë fazë, po na ndjek në mbështetjen dhe trajtimin e CSIRT (Ekipi i Reagimit ndaj Sigurisë Kompjuterike)", shtoi ai.

 "Koha që i kemi dhënë vetes është që të rinisim rezervimet e vaksinave dhe gjithashtu të gjitha aktivitetet e regjistrit rajonal të vaksinimit brenda 3 ditëve".

"Aktivitetet e administratës po vazhdojnë rregullisht, ditët e fundit janë administruar mbi 94 mijë vaksina - vazhdoi ai -. Sa i përket çështjes së Green Pass, ju ftojmë të konsultoheni me procedurat në faqen e internetit ëëë.dgc.gov. ajo ".

Sulmet kibernetike në Evropë shkuan nga 432 në 2019 në 756 në 2020, duke regjistruar një rritje prej 75% në krahasim me vitin 2019. Kjo është ajo që del nga të dhënat më të fundit mbi krimin kibernetik të mbledhura nga Komisioni Evropian. Në vazhdën e pandemisë, ishin kryesisht spitalet dhe objektet e kujdesit shëndetësor që u goditën më shumë nga hakerat.

Sulmi ndaj ERG - Erg në Genoa gjithashtu u sulmua. Kompania "regjistroi disa ndërprerje të kufizuara në infrastrukturën e TIK (Teknologjia e informacionit dhe komunikimit, ed), aktualisht duke u zgjidhur, falë aktivizimit të menjëhershëm të procedurave të saj të brendshme mbi sigurinë kibernetike".

Kjo u njoftua nga grupi "në lidhje me thashethemet e sotme në shtyp për sulmet e hakerave ndaj institucioneve dhe kompanive". Në një njoftim për shtyp, "kompania konfirmon se të gjitha impiantet po funksionojnë si duhet dhe nuk kanë pësuar asnjë ndërprerje, duke garantuar kështu operacionet e biznesit".

Shkeljet e të dhënave u kushtojnë kompanive mesatarisht 4.24 milionë dollarë për incident - kostot për industrinë e kujdesit shëndetësor arrijnë 9.23 milionë dollarë secila. Këto janë disa nga të dhënat që dalin nga Raporti i fundit i Kostos së një Shkelje të të Dhënave nga Ibm Security.

Studimi bazohet në një analizë të shkeljeve të të dhënave reale të pësuara nga mbi 500 organizata.

Në Itali, sondazhi përfshiu 21 kompani dhe në vitin 2020.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco