Biden po takohej me Putini, Rusia kryen stërvitjet më të mëdha ushtarake që nga Lufta e Ftohtë pranë bazës amerikane

Biden po takohej me Putini, Rusia kryen stërvitjet më të mëdha ushtarake që nga Lufta e Ftohtë pranë bazës amerikane

16:54, 16/06/2021

Rusia po kryente stërvitjet më të mëdha ushtarake që nga fundi i Luftës së Ftohtë  në brigjet e Hawaiit, vetëm disa orë para se Presidenti i SHBA Joe Biden të takohej me Vladimir Putin  në Gjenevë.

Ushtrimet u zhvilluan nga marina ruse në Oqeanin Paqësor, 300-500 milje në perëndim të Hawaiit, dhe përfshinë bombardues dhe avionë në shkallë të gjerë. Forcat Ajrore të SHBA-s fluturuan me avionë luftarakë F-22 nga Hawaii në përgjigje të stërvitjeve. Sipas zyrtarëve amerikanë, forcat ruse nuk hynë në zonën e zbulimit të mbrojtjes dhe nuk u penguan.

Samiti i Gjenevës vjen pas muajsh konfrontimi publik midis Uashingtonit dhe Moskës. Biden e kishte përshkruar drejtpërdrejt Putinin si një " vrasës ". Sidoqoftë, megjithëse këmbëngul në karakterizimet e tij, ai flet për një kundërshtar "të denjë dhe të ndritshëm ".

Në muajt e fundit, Ukraina ka rritur tensionet midis dy palëve. Moska kishte dërguar trupa në kufirin dhe Detin e Zi, duke paralajmëruar Shtetet e Bashkuara të tërhiqeshin, duke e detyruar Biden të kthente dy anije amerikane në Prill. Presidenti amerikan vendosi sanksione për rreth 30 persona dhe dëboi 10 diplomatë. Putini më pas mbylli ngushticën Kerch për anijet e huaja luftarake.

Një pikë tjetër grindjeje midis SH.B.A. dhe Uashingtonit është siguria kibernetike . Biden fajëson Moskën për një seri sulmesh kibernetike të kohëve të fundit. Sulmi më i madh ishte ndaj JBS Foods, furnizuesit më të madh të mishit në botë.

 

https://fb.watch/69OA6ZiTr_/

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco