G7 akuza të forta Kinës, reagon Pekini: Po manipuloni politikisht, tërhiqni shpifjet ndaj nesh

G7 akuza të forta Kinës, reagon Pekini: Po manipuloni politikisht, tërhiqni shpifjet ndaj nesh

11:38, 14/06/2021

Kina ka akuzuar G7 për "manipulim politik" pasi vendet e G7 kritikuan Pekinin për një sërë çështjesh.

Në një deklaratë të përbashkët në fund të një samiti tre-ditor, udhëheqësit e vendeve të G7 i kërkuan Kinës "të respektojë të drejtat e njeriut dhe liritë themelore".

Çështjet e theksuara përfshinin abuzimet kundër grupit të pakicës myslimane Ujgur dhe goditjen e aktivistëve pro-demokracisë në Hong Kong. Ambasada e Kinës në Mbretërinë e Bashkuar akuzoi G7 për "akuza të pabaza", shkruan BBC.

"Stop shpifjeve ndaj Kinës, ndaloni ndërhyrjen në punët e brendshme të Kinës dhe ndaloni dëmtimin e interesave të Kinës," tha një zëdhënës të hënën.

Deklarata e përbashkët nga G7 - shtatë të ashtuquajturat ekonomi të përparuara në botë - përfshiu premtime për një numër çështjesh, të tilla si përfundimi i pandemisë së koronavirusit dhe hapat për të trajtuar ndryshimin e klimës, si dhe referencat për Kinën.

Grupi, i përbërë nga Kanadaja, Franca, Gjermania, Italia, Japonia, Britania e Madhe dhe SH.B.A., i bëri thirrje Kinës të respektojë të drejtat e njeriut në Xinjiang, një rajon veri-perëndimor që është vendi i ujgurëve dhe pakicave të tjera myslimane.

Ekspertët përgjithësisht pajtohen se Kina ka arrestuar deri në një milion ujgurë dhe myslimanë dhe ka burgosur qindra mijëra të tjerë në shtypjen e saj në Xinjiang, e cila filloi në vitin 2017. Ka pasur raporte të përhapura të torturave fizike dhe psikologjike brenda burgjeve dhe kampeve të paraburgimit në rajon. Kina i mohon akuzat.

G7 gjithashtu bëri thirrje që Hong Kongu të ruajë "një shkallë të lartë të autonomisë", e nënvizoi "rëndësinë e paqes dhe stabilitetit" përtej ngushticës së Tajvanit - një rrugë ujore e policuar rëndë që ndan Kinën dhe Tajvanin - dhe kërkoi një hetim të ri në Kinë për origjinën e Covid-19.

Presidenti i SHBA Joe Biden tha se ishte "i kënaqur" me gjuhën e deklaratës për Kinën. Por ambasada kineze në Mbretërinë e Bashkuar kundërshtoi përmendjen e Xinjiangut, Hong Kongut dhe Tajvanit, për të cilat tha se shtrembërojnë faktet dhe ekspozuan "qëllimet e mbrapshta të disa vendeve të tilla si Shtetet e Bashkuara".  Një mesazh më i fortë për Kinën pritet të lëshohet nga udhëheqësit e NATO-s në një takim të hënën.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco