‘Po shmangim civilët’/ Netanyahu siguron Biden për konfliktin në Gaza

‘Po shmangim civilët’/ Netanyahu siguron Biden për konfliktin në Gaza

22:40, 15/05/2021

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu ka biseduar në telefon me presidentin e SHBA-ve, Joe Biden, duke i thënë se Izraeli “po bën gjithçka për të mos dëmtuar civilë të pafajshëm”.

Thirrja pasoi një sulmi ajror izraelit që shkatërroi një ndërtesë që strehonte mediat ndërkombëtare në Rripin e Gazës, raporton BBC.

Zyra e Netanyahut theksoi se ndërtesa ishte “strehë e terroristëve” dhe se okupatorëve iu dha kohë për t’u evakuuar.

Netanyahu gjithashtu falënderoi Bidenin për “mbështetjen e palëkundur” të SHBA-së për të drejtën e Izraelit për të mbrojtur veten.

Biden më herët kishte një telefonatë me udhëheqësin palestinez, Mahmoud Abbas, ku zëdhënësi i liderit palestinez ka pohuar se biseda ishte “e rëndësishme”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco