Qyteti i Meksikos zhytet 10 cm në vit për shkak të liqenit nëntokësor

Qyteti i Meksikos zhytet 10 cm në vit për shkak të liqenit nëntokësor

10:19, 13/05/2021

Kryeqyteti i Meksikës po fundoset sepse poshtë tij është një liqen i tharë, pretendojnë shkencëtarët.

"Qyteti zhytet rreth dhjetë centimetra në vit dhe është e vështirë të besohet se mund të ndalet. Ky fenomen u vu re nga shkencëtarët në fillim të shekullit të kaluar ”, thuhet në përfundimin e studimit të botuar në revistën shkencore JGR Solid Ert.

Arsyeja është një liqen nëntokësor që mbeti pa ujë, kështu që shembja e qytetit e ndërtuar në sipërfaqe duket e pashmangshme.

Disa pjesë kanë rënë tashmë nën sipërfaqen e liqenit të tharë, dhe të tjerët janë ende mbi sipërfaqe, megjithatë, shkencëtarët pohojnë se ekziston një rrezik në rritje i plasaritjes së sipërfaqes, e cila mund të dëmtojë më tej infrastrukturën dhe të shkaktojë ndotje të furnizimeve të mbetura të ujit .

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco