Covid ishte pjesë e planit/ SHBA: Kina po përgatit Luftën e Tretë Botërore me armë biologjike

Covid ishte pjesë e planit/ SHBA: Kina po përgatit Luftën e Tretë Botërore me armë biologjike

19:20, 08/05/2021

Shkencëtarët kinezë janë përgatitur për një Luftë të Tretë Botërore me armë biologjike dhe gjenetike, përfshirë koronavirusin për gjashtë vitet e fundit, sipas një dokumenti të marrë nga hetuesit amerikanë.

Dokumenti bombë, i aksesuar nga Departamenti i Shtetit i SHBA, këmbëngul se ata do të jenë 'arma thelbësore për fitoren' në një konflikt të tillë, madje duke përshkruar kushtet e përsosura për të lëshuar një armë bio dhe duke dokumentuar ndikimin që do të kishte në "sistemin mjekësor të armikut".

Kjo dëshmi e fundit se Pekini konsideroi potencialin ushtarak të COVID që në fillim të vitit 2015 ka ngritur gjithashtu frikë të re se virusi mund të ketë dalë nga një laborator kinez.

Dosja nga shkencëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Popullit dhe zyrtarë shëndetësorë, detajet e së cilës u raportuan në The Australian, ekzaminoi manipulimin e sëmundjeve për të bërë armë që nuk ishte parë kurrë më parë.

Shifrat e lartë të qeverisë thonë se kjo 'ngre shqetësime të mëdha' për synimet e atyre që janë pranë Presidentit kinez Xi Jinping mes frikës në rritje për mungesën e mbikqyrjes së vendit mbi aktivitetin në laboratorë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco