Ushtria amerikane njofton për kohën dhe vendin e rrëzimit të mbeturinave të raketës kineze

Ushtria amerikane njofton për kohën dhe vendin e rrëzimit të mbeturinave të raketës kineze

17:47, 08/05/2021

Kina lëshoi ​​një raketë të quajtur Long March 5B më 29 prill që dërgon në orbitën e Tokës modulin e parë të stacionit të saj të ri hapësinor, Tianhe.

Një segment i madh i raketës kineze është në një rënie të pakontrolluar drejt Tokës dhe parashikimi i fundit i pistës sugjeron që mbeturinat mund të rrëzohen në një zonë potencialisht të populluar.

Kina lëshoi ​​një raketë të quajtur Long March-5B në 29 prill që dërgoi modulin e parë të stacionit të ri hapësinor në orbitën e Tokës. Ndërsa raketat me shumë pjesë zakonisht digjen para se të futen në orbitën e Tokës, te kjo raketë nuk po ndodh e njëjta.

Segmenti kryesor i raketës prej 18 tonësh tani është në një rënie të lirë, por Pekini ka minimizuar frikën e një dëmi të madh. Zëdhënësi i ministrisë së jashtme kineze Wang Wenbin u tha gazetarëve të premten se faza e sipërme e kësaj rakete është çaktivizuar, duke këmbëngulur se shumica e pjesëve të saj do të digjen gjatë hyrjes dhe probabiliteti i shkaktimit të dëmtimit në tokë është jashtëzakonisht i ulët.

Argumenti se mbeturinat thjesht do të bien në oqean, duke qenë se planeti është 70 për qind ujë, u paraqit gjithashtu Florent Delefie, një astronom në Observatorin Paris-PSL, i tha agjencisë së lajmeve AFP se do të mbeten copa të mëdha për shkak të madhësisë së raketës.

“Shanset që mbeturinat të ulen në një zonë të banuar janë të vogla, ndoshta një në një milion”, tha ai.

Sidoqoftë, parashikimi i fundit nga ushtria amerikane, e cila po ndjek segmentin e raketave, nuk është inkurajuese, sipas CNN.

Ushtria amerikane ka parashikuar që mbeturinat do të bien në Turkmenistan në Azinë Qendrore rreth orës 19:00 në kohën Lindore të shtunën (4.30 paradite IST të dielën).

Jonathan McDowell, një astrofizikant në Qendrën Harvard-Smithsonian për Astrofizikën, i tha AFP se ka një mundësi reale të dëmtimit të çdo gjëje që godet, duke sugjeruar një shans të jashtëm për një viktimë.

Kjo nuk është hera e parë që një raketë kineze shkakton shqetësime për banorët në Tokë. Në vitin 2020, mbeturinat nga një raketë tjetërg ranë në fshatrat në Bregun e Fildishtë, një vend i Afrikës Perëndimore, duke shkaktuar dëme strukturore. Por rrëzimi nuk rezultoi në ndonjë lëndim ose vdekje.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco