Burbock do të jetë kandidati i të Gjelbërve për kancelar në Gjermani

Burbock do të jetë kandidati i të Gjelbërve për kancelar në Gjermani

13:04, 19/04/2021

 

Të Gjelbrit do të emërojnë bashkë-presidenten e kësaj partie, Analena Berbock, si kandidaten e tyre për zgjedhjet federale në Shtator në Gjermani.

Nëse ajo arrin të fitojë, kjo do të ishte hera e parë që një anëtar i kësaj partie mban postin e kancelarit, pasi kjo parti u themelua 40 vjet më parë.

Në parti, Berbock vlerësohet si një politikan serioz dhe i aftë që preferon të studiojë vendimet politike tërësisht, në vend se të përdorë retorikë emocionuese.

Kjo parti është bërë një forcë e tmerrshme që është vetëm disa pikë prapa konservatorëve, partia e Kancelares Angela Merkel, e cila ka qenë në pushtet për 16 vjet.

Mënyra se si të Gjelbrit paraqitën kandidatin e tyre për kancelar është në kundërshtim me ndarjen aktuale në kampin Konservator, ku Demokratët e Krishterë CDU dhe CSU nga Bavaria po grinden se kush duhet të kandidojë.

Burbock paraqitet si një udhëheqës i guximshëm që dëshiron të inkurajojë investime në arsim, dixhitalizim dhe teknologji të gjelbërta, megjithëse pranon se i mungon përvoja politike.

"Demokracia jeton nga ndryshimi. "Po, unë kurrë nuk kam qenë kancelare apo ministre," tha ajo, raporton Reuters .

"Unë jam për rinovimin dhe status quo-në. Jam thellësisht e bindur se këtij vendi i duhet një fillim i ri, "shtoi ajo.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco