Borell: Situata në kufirin ukrainas është shumë e rrezikshme

Borell: Situata në kufirin ukrainas është shumë e rrezikshme

11:29, 19/04/2021

Situata në kufirin me Ukrainën është shumë e rrezikshme dhe BE po i bën thirrje Rusisë të tërheqë trupat e saj nga kufiri, tha shefi i diplomacisë evropiane, Josep Borell, gjatë një video konference para takimit të shefave të diplomacisë së BE-s.

"Ne do të diskutojmë situatën në kufirin ukrainas, ku trupat ruse janë vendosur për stërvitje ushtarake. Kjo është një situatë shumë e rrezikshme. "Ne i bëjmë thirrje Rusisë të tërheqë forcat e saj nga kufiri me Rusinë," tha Borell.

Ministri vuri në dukje se tensionet në marrëdhëniet midis BE dhe Rusisë po rriten në shumë drejtime.

Ai deklaroi se dëbimi i diplomatëve Çekë nga Rusia dhe çështja e Alexei Navalny do të diskutohet gjithashtu në takimin ministror.

Duhet të kujtojmë se nga fundi i shkurtit, tensionet filluan në lindje të Ukrainës, shkeljet e armëpushimit u bënë më të shpeshta dhe kryengritësit deklarojnë se Forcat e Armatosura të Ukrainës përdorin artileri në bombardime. Një fëmijë u vra në një sulm me dron ukrainas në fshatin Aleksandrovsko më 3 prill. Republikat e vetëshpallura besojnë se Kievi po përgatit një ofensivë në shkallë të gjerë.

Në Moskë, ata e quajtën situatën aktuale të rrezikshme, sepse një luftë civile mund të shpërthejë përsëri në Ukrainën lindore. Siç vuri në dukje zëdhënësi i presidentit rus, Dmitry Peskov, në këto kushte, Rusia po merr masa për të siguruar sigurinë e saj. Ai shtoi se lëvizja e trupave në territorin e vendit nuk duhet të shqetësojë askënd, sepse Moska nuk përbën kërcënim për askënd.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco