Athina pret Ministren franceze të Mbrojtjes për të firmosur blerjen e avionëve

Athina pret Ministren franceze të Mbrojtjes për të firmosur blerjen e avionëve

09:52, 22/01/2021

Si pjesë e përpjekjeve të vazhdueshme për të forcuar më tej marrëdhëniet dypalëshe, Ministrja Franceze e Mbrojtjes Florence Parly do të vizitojë Athinën të hënën dhe do të nënshkruajë marrëveshjen për blerjen nga Greqia të 18 avionëve Rafale të bërë nga Dassault.

Deputetët grekë miratuan blerjen e gjashtë avionëve të rinj dhe 12 të përdorur Rafale nga Franca për 2.5 miliardë euro (3.04 miliardë dollarë) në fillim të këtij muaji.

Sipas burimeve të mirëinformuara, Parly, e cila gjithashtu foli dje në telefon me homologun e saj grek Nikos Panagiotopulos, pritet gjithashtu të sjellë një propozim për shitjen e fregatave franceze Belh @ rra dhe për një anije që do të përdoret nga Greqia në faza e ndërmjetme.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco