Merkel: Zemra ime thyhet kur shoh sa njerëz kanë vdekur në vetmi

Merkel: Zemra ime thyhet kur shoh sa njerëz kanë vdekur në vetmi

18:50, 21/01/2021

Numri i vdekjeve si rezultat i pandemisë në Gjermani është trefishuar që nga fillimi i dhjetorit, duke u rritur në pothuajse 50.000.

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se ajo ishte prekur fuqimisht emocionalisht nga numri i madh i vdekjeve në shtëpitë e pleqve që ndodhën gjatë epidemisë së koronavirusit.

“Zemra ime thyhet kur shoh se sa njerëz vdiqën në vetmi,” u tha Merkel gazetarëve në Berlin.

Ajo shtoi se është shumë e vështirë për atë nga ana emocionale. Kancelarja gjithashtu mbrojti vendimin e Gjermanisë për t’u bashkuar me nismën e përbashkët të Bashkimit Evropian për të blerë vaksina dhe hodhi poshtë pretendimet se vendi i saj nuk kishte siguruar vaksina të mjaftueshme.

Merkel u tha gazetarëve se do të ishte “me të vërtetë e tmerrshme” nëse Gjermania mund të fillojë vaksinimin ndërsa vendet e tjera, më të dobëta qëndrojnë mënjanë dhe presin.

“Unë gjithashtu do të isha shumë e hutuar nëse do të punonim për të kaluar njëri-tjetrin,” tha Merkel, duke shtuar se Gjermania nuk mund domosdo të ishte në gjendje ta fitonte këtë betejë më vete, për shkak të kapacitetit të saj të ulët të prodhimit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco