Elon Musk tejkalon Bill Gates, bëhet personi i dytë më i pasur në botë

Elon Musk tejkalon Bill Gates, bëhet personi i dytë më i pasur në botë

11:00, 24/11/2020

Elon Musk ka rrëzuar nga froni Bill Gates si personin e dytë më të pasur në botë, vetëm një javë pasi bashkëthemeluesi i Tesla tejkaloi Mark Zuckerberg të Facebook për t'u bërë i treti më i pasur .

Nxitur nga një rritje e mëtejshme e çmimit të aksioneve të Tesla -s, vlera neto e sipërmarrësit 49-vjeçar u rrit me 7.2 miliardë dollarë (5.4 miliardë funte) në 127.9 miliardë dollarë . Ai është rritur me më shumë se 100 miliardë dollarë këtë vit - duke tejkaluar të gjithë të tjerët në Indeksin e Miliarderëve të Bloomberg , i cili rendit 500 njerëzit më të pasur në botë. Në janar, Musk ishte në vendin e 35-të.

Shefi ekzekutiv i ndërmarrjes së makinave elektrike tani renditet menjëherë pas shefit të Amazon Jeff Bezos. Tre të katërtat e vlerës neto të Musk vijnë nga aksionet e Tesla .

Tesla ka vlerën më të lartë të tregut nga çdo kompani makinash në botë, edhe pse bën shumë më pak automjete se të tjerët. Ai pritet të dorëzojë deri në 500,000 automjete elektrike këtë vit, krahasuar me prodhimin vjetor të prodhuesit japonez të makinave Toyota prej rreth 10 milion.

Gates, i cili bashkë-themeloi Microsoft, ishte personi më i pasur në botë për vite me radhë para se të rrëzohej nga vendi i parë nga Bezos në 2017. Pasuria e Gates është me vlerë 127.7 miliardë dollarë, por do të ishte më e lartë nëse ai nuk do të kishte dhuruar shuma të mëdha për bamirësi gjatë viteve. Ai ka dhënë më shumë se 50 miliardë dollarë për të ndihmuar në luftën kundër sëmundjeve dhe luftën kundër varfërisë, kryesisht përmes Fondacionit Bill dhe Melinda Gates, i cili gjithashtu ka mbështetur zhvillimin e vaksinave Covid-19.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco