Biden sinjalizon kthesë të fortë nga politikat e Trump, me emrat e Kabinetit të tij

Biden sinjalizon kthesë të fortë nga politikat e Trump, me emrat e Kabinetit të tij

06:37, 24/11/2020

Uashington - Presidenti i zgjedhur Joe Biden të hënën gjurmoi zyrtarët e epokës Obama për rolet kryesore të sigurisë kombëtare dhe ekonomike, duke sinjalizuar një ndryshim të fortë nga politikat e administratës Trump "Amerika e Parë", që zhvlerësuan aleancat ndërkombëtare dhe favorizuan çrregullimin dhe uljen e taksave, sipas AP.

Ndër të zgjedhurit e tij përfshihet ish-Sekretari i Shtetit John Kerry për të marrë drejtimin në luftimin e ndryshimeve klimaterike.

Biden pritet gjithashtu të zgjedhë Janet Yellen, e cila u emërua nga ish-Presidenti Barack Obama për të udhëhequr Rezervën Federale, si gruaja e parë që u bë Sekretare e Thesarit.

Kabineti në zhvillim i Biden shënon një kthim në një qasje më tradicionale të qeverisjes, duke u mbështetur në politikëbërësit veteranë me ekspertizë të thellë dhe marrëdhënie të forta në Uashington dhe kryeqytetet globale. Dhe me një listë që përfshin shumë gra dhe njerëz me ngjyrë - disa prej të cilëve po thyejnë barriera historike në postet e tyre - Biden po përmbush premtimin e tij të fushatës për të drejtuar një ekip që pasqyron diversitetin e Amerikës.

Presidenti i ardhshëm do të emërojë këshilltarin prej kohësh Antony Blinken të jetë Sekretar i Shtetit, avokatin Alejandro Mayorkas të jetë Sekretar i Sigurisë së vendit dhe Linda Thomas-Greenfield të jetë Ambasadore në Kombet e Bashkuara.

Avril Haines, një ish-nëndrejtore e CIA-s, do të emërohet si drejtore e Inteligjencës Kombëtare, gruaja e parë që mban atë post.

Thomas-Greenfield është i zi dhe Mayorkas është kubanez amerikan.

Ata "janë udhëheqës me përvojë, të testuar nga kriza, të cilët janë gati të lënë gjurmë që ditën e parë", tha ekipi në një deklaratë. "

Këta zyrtarë do të fillojnë të punojnë menjëherë për të rindërtuar institucionet tona, për të rinovuar udhëheqjen amerikane, për t'i mbajtur amerikanët të sigurt brenda dhe jashtë vendit dhe për të adresuar sfidat përcaktuese të kohës sonë - nga sëmundja infektive, te terrorizmi, përhapja bërthamore, kërcënimet kibernetike dhe ndryshimi  i klimës”.

Në javët në vazhdim, Biden mund të emërojë edhe Michele Flournoy si gruan e parë që drejton Departamentin e Mbrojtjes.

Pete Buttigieg, ish-kryetari i bashkisë së Indiana-s dhe kandidati për president i njëhershëm, është përmendur gjithashtu si pretendent për disa agjenci të Kabinetit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco