Kryeministri i Pakistanit: Bisedimet me Indinë vetëm nëse hiqet rrethimi i Kashmirit

Kryeministri i Pakistanit: Bisedimet me Indinë vetëm nëse hiqet rrethimi i Kashmirit

12:47, 28/10/2020

Kryeministri pakistanez Imran Khan ka përsëritur se ai është i gatshëm të zhvillojë bisedime me Indinë fqinje vetëm nëse ajo heq "rrethimin ushtarak" të saj mbi Kashmirin e administruar nga India dhe u jep banorëve të saj të drejtën e vetëvendosjes.

Kjo deklaratë erdhi në përvjetorin e ndërhyrjes ushtarake të Indisë në zonën e Kashmirit në 1947 dy muaj pasi u shpall pavarësia nga Britania e Indisë dhe Pakistanit.

Në fjalimin e tij, Khan tha se ai do të përfshihej në dialog me Indinë vetëm nëse do të merrte hapa për të kthyer atë që Pakistani e quan "okupimin" e Delhiut të Ri në rajonin e vetëm me shumicë myslimane të Indisë.

India dhe Pakistani kanë pretendime të plota territoriale për zonën e Kashmirit  por administrojnë pjesë të veçanta të tij, të ndara nga një Vijë e Kontrollit.

Në gusht 2019, India revokoi një dispozitë kushtetuese që i kishte dhënë Kashmirit të administruar nga Indianët një masë të autonomisë, duke e sjellë atë në rrjedhën administrative dhe qeverisëse të vendit.

Në 1948, Këshilli i Sigurimit i KB miratoi një rezolutë që mandatonte që të dy palët të ndërpresin armiqësitë për të hapur rrugën për një plebishit ku Kashmirit do t'u jepej e drejta të zgjedhin midis bashkimit me Pakistanin ose Indinë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco