Biden zotohet që nëse do të zgjidhet president do të mbështesë opozitën bjelloruse

Biden zotohet që nëse do të zgjidhet president do të mbështesë opozitën bjelloruse

12:15, 28/10/2020

Joe Biden ka shprehur mbështetje për opozitën e Bjellorusisë në grevën e saj të përgjithshme kundër Presidentit Alexander Lukashenko , duke thënë se mbretërimit të tij I ka ardhur fundi pasi është I paligjshëm.

Biden është zotuar se nëse ai do të fitojë zgjedhjet presidenciale do të mbështesi fuqoshëm sanksionet kundër Likashenkosn dhe të bashkërendojë sulmin ndaj tij me udhëheqësit Europian.

“Asnjë udhëheqës që torturon njerëzit e tij nuk mund të pretendojë kurrë legjitimitet ... Unë do të vazhdoj të bashkohem me Svetlana Tikhanovskaya dhe popullin e Bjellorusisë në thirrjen për transferimin paqësor të pushtetit, lirimin e të gjithë të burgosurve politikë dhe zgjedhje të lira dhe të ndershme në mënyrë që populli Bjellorus më në fund janë në gjendje të ushtrojnë të drejtat demokratike për të cilat kanë sakrifikuar kaq shumë "tha Biden.

Protestat masive që kanë disa muaj që po zgjasin ë Bjellorusi nisën kur rezultati I zgjedhjeve përfundojë më gati 80% të votimeve të fituara nga Lukashenko ndërsa opozita I a cilësuar sit ë manipuluara sepse rezultati I vërtetë ishte fitore e opozitës.

Që nga ajo kohë mijëra persona janë arrestuar dhe torturuar në burgje pa harruar dhe individë të njohur nga bota sportive artistike dhe aktivistë të shoqërisë civile që I kanë provuar torturat e policisë bjelloruse.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco