Erdogan: Myslimanët në Europë po trajtohen si hebrejt para Luftës së Dytë Botërore

Erdogan: Myslimanët në Europë po trajtohen si hebrejt para Luftës së Dytë Botërore

15:32, 26/10/2020

Islamofobia në Evropë ka arritur nivele të krahasueshme me trajtimin e hebrenjve para Luftës së Dytë Botërore, ka thënë Rexhep Tajip Erdogan, raporton Euronews.

Ai tha se Evropa ishte mësuar me "zhvendosjet, inkuizicionet dhe gjenocidet" dhe se myslimanët në të gjithë kontinentin po sulmoheshin.

Në të njëjtën fjalim, presidenti turk bëri thirrje për bojkot të produkteve nga Franca mes raporteve të tensionuara me Emmanuel Macron mbi qëndrimin e perceptuar të presidentit francez ndaj Islamit dhe myslimanëve.

"Islamofobia në rritje në Perëndim është kthyer në një sulm të plotë ndaj librit tonë, profetit tonë dhe gjithçkaje që ne e konsiderojmë të shenjtë", tha ai një fjalim televiziv

Erdogan përmendi ngjarjet e fundit si provë se myslimanët evropianë ishin nën sulm të qëndrueshëm, duke përfshirë një sulm të policisë javën e kaluar në Xhaminë Kreuzberg Mevlana afër Berlinit ku ishin vendosur 150 oficerë me dyshimin se ishin keqpërdorur nga xhamia një fond prej 70 000  eurosh për koronavirusin.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco