Lira turke në nivelin më të ulët kundrejt dollarit

Lira turke në nivelin më të ulët kundrejt dollarit

13:42, 26/10/2020

Lira turke arriti një rekord të ri të ulët të hënën kundrejt dollarit amerikan për herë të parë pas sulmeve të presidentit Recep Tayp Erdogan kundrejt liderëve europianë dhe sanksioneve të vendosura nga SHBA.

Rënia e monedhës prej 1% e uli atë me më shumë se një të katërtën që nga fundi i vitit 2019, e shtyrë nga një rritje e tensioneve gjeopolitike dhe shqetësimeve të investitorëve në lidhje me menaxhimin e ekonomisë së vendit. Tregu i aksioneve i Turqisë ishte gjithashtu nën presion, me indeksin e aksioneve në Stamboll.

Trazirat në tregjet e pasurive të vendit pasuan një seri deklaratash të ashpra midis zyrtarëve të lartë turq dhe homologëve të tyre perëndimorë gjatë fundjavës.

Franca tërhoqi ambasadorin e saj në Ankara Erdogan tha se Emmanuel Macron kishte nevojë për trajtim mendor në përgjigje të komenteve të presidentit francez në lidhje me Islamin. Zyrtarë të tjerë të lartë turq gjithashtu filluan një seri sulmesh kundër Evropës, duke krahasuar trajtimin e saj ndaj myslimanëve me demonizimin e hebrenjve në vitet 1920.

Kjo nxiti një deklaratë nga Charles Michel, presidenti i Këshillit Evropian, i cili akuzoi Turqinë për përdorimin e “provokimeve, veprimeve të njëanshme në Mesdhe duke kaluar në fyerje”. “Është e papranueshme”, shkroi ai në Twitter./ abcnews.al

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco