Gjendet dhe shkatërrohet foleja e parë e grerzave gjigande vrasëse aziatike në SHBA

Gjendet dhe shkatërrohet foleja e parë e grerzave gjigande vrasëse aziatike në SHBA

12:43, 26/10/2020

Shkencëtarët kanë shkatërruar me sukses folenë e parë të grenzave gjigande aziatike të gjetur në Shtetet e Bashkuara.

Foleja u gjet në shtetin e Uashingtonit falë një pajisjeje gjurmuese të vendosur në disa grenza dhe u thith nga pema me ndihmën e një tubi vakuum.

Kjo specie e insekteve pushtuese, e njohur si "grenza vrasës", ka një pickim të fortë dhe mund të pështyjë helmin.

Ata synojnë bletët e mjaltit që polenizojnë të korrat dhe mund të shkatërrojnë koloninë në vetëm disa orë.

Foleja në Uashington u gjet kur entomologët, shkencëtarët që studiojnë insektet, lidhën pajisjet gjurmuese në tre grenza me një fije.

Një fole me rreth 200 insekte u zbulua më pas në qytetin Blaine afër kufirit kanadez.

Të shtunën, një ekip shkencëtarësh me kostume mbrojtëse thithën insekte nga pema, të cilat do të priten për të parandaluar krijimin e foleve të reja.

Grenzat gjigante aziatike janë ndër më të mëdha në botë - mbretëreshat mund të arrijnë më shumë se pesë centimetra.

Therja e tyre helmuese mund të depërtojë në veshjet mbrojtëse të njerëzve, por numri i njerëzve që ata vrasin çdo vit është i ulët - rreth 40 në vit në Azi, sipas Muzeut Smithsonian në Uashington.

Habitati i tyre natyror është zakonisht në zonat e Azisë, nga Kina në Japoni, por në vitin 2019, disa "grenza vrasës" individualë u panë në Amerikën e Veriut.

Një fole nga këto insekte u shkatërrua në ishullin Vancouver, Kanada, dhjetorin e kaluar.

Aktivistët e mjedisit dhe shkencëtarët janë përgjithësisht të shqetësuar për rënien e numrit të insekteve në botë.

Por mund të lejohet të vrasin disa insekte nëse ato janë një specie invazive - që nuk janë të zakonshme në një zonë dhe gjuan insekte të tjera atje.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco