Konflikti me talebanët: Përplasen helikopterët afganë që transportonin të plagosurit Forcat afgane që patrullojnë rrugën Helmand - Kandahar në mes të përplasjeve me talebanët

Konflikti me talebanët: Përplasen helikopterët afganë që transportonin të plagosurit

12:25, 14/10/2020

Një përplasje midis dy helikopterëve të ushtrisë afgane që evakuonin ushtarët e plagosur në provincën jugore të Helmand ka lënë të paktën nëntë njerëz të vdekur.

Të gjithë ata që vdiqën ishin në bordin e helikopterëve, thonë zyrtarët.

Incidenti herët të mërkurën në rrethin Nawa ishte shkaktuar me sa duket nga çështje teknike.

Zona ka parë përplasje të ashpra ditët e fundit midis talebanëve dhe forcave të qeverisë afgane, të mbështetura nga sulmet ajrore të SHBA.

Kombet e Bashkuara në Afganistan thonë se më shumë se 35,000 njerëz janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre në Helmand.

Deri më tani diskutimet kanë qenë të bllokuara në përpjekjet për të finalizuar një sërë rregullash dhe procedurash që drejtojnë bisedimet - dhe negociatorët ende nuk i kanë shqyrtuar çështjet më të gjera të një armëpushimi apo ndarjen e pushtetit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco