Vietnami/ Stuhia Nangkta shkakton dhjetra viktima dhe rrezik jetën e 1 milionë banorëve

Vietnami/ Stuhia Nangkta shkakton dhjetra viktima dhe rrezik jetën e 1 milionë banorëve

11:30, 14/10/2020

Vietnami ka vendosur helikopterët dhe të gjithë personelin ushtarak në ndihmë të ekipeve të emergjencës për të shpëtuar njerëzit e prekur nga përmbytjet dhe rrëshqitja e dherave që kanë shkaktuar deri tani 30 viktima.

Pasi shirat e shumtë dhe stuhisë tropikale Nangka ditët e fundit në Vietnam digat e hidrocentraleve janë hapur sepse rrezikojnë shpërthimin dhe shkaktimin e një ëmi të jashtëzakonshëm njerëzor dhe ekonomik.

"Puna e kërkimit dhe shpëtimit po kryhet në n mënyrë të shpejtë, me shpresën se viktimat e shkaktuar nga rrëshqitja e dherave do të sillen  sot," tha qeveria në një deklaratë.

Federata Ndërkombëtare e Kryqit të Kuq (IFRC) tha se gati një milion njerëz në Vietnamin qendror do të preken rëndë nga përmbytjet me friken se gjendja do të përkeqësohet ditët në vijim.

Stuhia tropikale Nangka do të shkaktojë shi të madh në Vietnamin verior dhe qendror deri të premten por do të dobësohet ditët në vijim tha agjencia e motit.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco