Nagorni Karabaku/ Armët e reja për një konflikt të vjetër

Nagorni Karabaku/ Armët e reja për një konflikt të vjetër

09:53, 14/10/2020

Lufta e re mbi Nago-Karabakun është një luftë konvencionale, e cila po zhvillohet nga forca të armatosura profesioniste.

Image

Por këtë herë, armët e teknologjisë së lartë të shekullit 21 kanë aftësinë për ta bërë këtë konflikt dekada të vjetër më shkatërrues se kurrë më parë.

Nëse do të besohet në statistikat zyrtare të fushës së betejës, numri i të vdekurve është marramendës. Azerbajxhani ende nuk e ka konfirmuar numrin e të vdekurve nga lufta.

Por Armenia pretendoi të ketë vrarë ose plagosur 5,000 persona që janë personel ushtarak azerbajxhanas. Armenia ka azhurnuar rregullisht numrin e trupave të saj ushtarak, i cili deri më tani qëndron në pothuajse 500. Azerbajxhani ka vlerësuar se numri real është shumë herë më i lartë.

Image

Pretendimet në lidhje me fitimet dhe humbjet territoriale të shkaktuara nga secila palë shumë të vështira për tu verifikuar. Jo vetëm që ekipet mediatike kanë qasje të kufizuar në luftimet e vijës së parë, por bombardimet ajrore të zonave civile e kanë bërë punën e tyre jashtëzakonisht të rrezikshme.

Të paktën gjashtë gazetarë janë plagosur deri tani.

Videot e publikuar për luftimet në fushën e betejës dhe aftësitë e njohura ushtarake të të dy palëve ndërluftuese sugjerojnë se Azerbajxhani ka avantazhin teknologjik, veçanërisht me dronët e tij luftarakë të blerë nga Izraeli dhe Turqia.

Disa mbajnë raketat e tyre. Të tjerët drejtohen me bomba "kamikaze".

Image

Mbetet për tu parë nëse fuqitë e tyre shkatërruese do të provojnë të jenë faktori vendimtar në këtë konflikt.

Billboardet dixhitale në Baku kanë transmetuar imazhe me rezolucion të lartë të raketave që godasin tanket armene dhe pajisjet e tjera ushtarake, si dhe grupe ushtarësh.

Presidenti i Azerbajxhanit Ilham Aliyev i tha televizionit turk se dronët turq në pronësi të Azerbajxhanit kishin "zvogëluar" numrin e viktimave Azeriane.

“Këto dronë tregojnë forcën e Turqisë. Dhe gjithashtu na fuqizon edhe ne, ”tha ai.

Analistët thanë se Presidenti Aliyev po i referohej dronëve Bayraktar TB2, mjete ajrore pa pilot (UAV), të prodhuara nga kompania turke e mbrojtjes Baykar. Bayraktar TB2 mund të veprojë në një lartësi prej 8,000 metrash (rreth 26,250 këmbë) gjë që e bën të vështirë zbulimin dhe mund të fluturojë deri në 27 orë, me një ngarkesë prej katër raketash.

"Ne kemi parë dronë Bayraktar të përdorur në mënyrë aktive në Siri dhe Libi nga forca ajrore turke kundër [Presidentit Sirian Bashar] al-Assad dhe Ushtrisë së Gjeneralit [Khalifa] Haftar [në Libi]," tha Fuad Shahbaz një analist i mbrojtjes në Qendrën për Strategjik Komunikimet në Baku.

"Tani, ata janë shfaqur në Azerbajxhan shumë shpejt dhe po përdoren në mënyrë aktive në Nago-Karabak kundër regjimit separatist."

 

 

Rob Lee, një kandidat për doktoraturë në University College London, tha se përdorimi i TB2 ka ndikuar në mënyrë dramatike në forcat armene në tokë dhe aftësinë e tyre për të forcuar dhe mbrojtur veten.

“TB2 fillimisht kishin në shënjestër sistemet e mbrojtjes ajrore. Ato që kemi parë të shkatërruara janë të viteve 1980. Unë mendoj se radarët po përpiqen të marrin këto UAV të vogla.

"Atëherë, TB2-të filluan të ndiqnin tanket, artilerinë dhe tani, sepse ata kanë kaluar nëpër një sërë objektivash me përparësi, ne i shohim ata duke synuar skuadrat e ushtarëve."

Shpenzimet e mëdha mbrojtëse të Azerbajxhanit kanë zhvlerësuar për vite me radhë Armeninë, duke e lejuar atë të blejë sisteme të përparuara të armëve, kryesisht nga Rusia, Izraeli dhe Turqia.

Ndërsa Rusia mbetet furnizuesi kryesor i armëve për të dy vendet, dronët izraelitë dhe turq dhe sistemet e raketave rrezikojnë të kryejnë performancën e pajisjeve ruse shpesh të datuara nga Armenia. / Al Jazeera /Image

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco