Gjashtë fusha të naftës dhe gazit në Norvegji mbyllen, ndërsa përshkallëzohet greva

Gjashtë fusha të naftës dhe gazit në Norvegji mbyllen, ndërsa përshkallëzohet greva

14:41, 05/10/2020

Oslo - Gjashtë fusha norvegjeze të naftës dhe gazit në det të hapur u mbyllën të hënën ndërsa më shumë punëtorë u bashkuan në një grevë mbi pagën, thanë kompanitë dhe zyrtarët e sindikatës.

Greva do të shkurtojë kapacitetin e prodhimit të Norvegjisë me pak më shumë se 330,000 fuçi nafte në ditë ose rreth 8% të prodhimit të përgjithshëm, sipas Shoqatës Norvegjeze të Naftës dhe Gazit (NOG).

Mosmarrëveshja filloi më 30 shtator kur një grup prej 43 punëtorësh të organizuar nga sindikata Lederne hynë në grevë pasi bisedimet e pagave dështuan midis sindikatës dhe NOG, e cila përfaqëson kompanitë e naftës dhe gazit.

Përshkallëzimi i së hënës shtoi 126 anëtarë të sindikatës në grevë, duke e çuar totalin në 169,  nga 1003 punëtorë në det të hapur që përfaqëson Lederne.

Norvegjia rregullisht pompon pak më shumë se 4 milion fuci nafte në ditë, gjysma në formën e lëngjeve të papërpunuara dhe të tjera e gjysma nga gazi natyror, duke e bërë atë një furnizues të madh global të energjisë.

Equinor EQNR.OL tha se kishte mbyllur katër fusha të saj, ndërsa sindikata e Lederne tha se dy fusha të operuara nga Neptune Energy dhe Wintershall Dea ishin gjithashtu të mbyllura.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco