Trump firmosi mbi një fletë të bardhë, për të treguar se ende po punon

Trump firmosi mbi një fletë të bardhë, për të treguar se ende po punon

12:43, 05/10/2020

Donald Trump është tallur për ‘inskenimin’ e fotografive ku tregonte se ai është duke punuar pavarësisht se është i infektuar me COVID-19, por që në fakt duket se po nënshkruar një fletë bosh.

Image

Presidenti amerikan ndau dy imazhe nga apartamentet spitalore në të cilat ai nuk mbante maskë as para se të dilte nga makina me të cilën u largua  nga Qendrës Kombëtare Mjekësore Ushtarake Walter Reed në Washington DC.

Shpejt u theksua se imazhet, të shkrepura në dhoma të ndryshme, ishin marrë dhjetë minuta larg njëra-tjetrës - duke sugjeruar që Presidenti  pozonte për një foto, përpara se të lëvizte në dhomën tjetër për të marrë një pamje tjetër pa xhaketë.

Image

Imazhet supozohej të tregonin z. Trump po punonte dhe të shuanin frikën për shëndetin e tij.

Vajza e tij Ivanka publikoi një foto në Twitter ku shkruante:

'Asgjë nuk mund ta ndalojë atë të punojë për popullin amerikan. PA RREZIK. '

Image

Dhe menjëherë pas publikimit të fotos nga Ivanka Trump u krijua hashtagu # Staged në Twitter.

Kryeredaktori i Air Current, Jon Ostrower, shkroi:

'Fotot e publikuar nga (Shtëpia e Bardhë) të Presidentit që punon në Walter Reed u morën me 10 minuta larg në 5:25:59 pasdite dhe 5:35: 40 pasdite'.

Historianja Alex von Tunzelmann shtoi se megjithëse ishte ‘zbavitëse’ që Presidenti shfaqet vetëm duke nënshkruar një copë letër të zbrazët, skena nuk është një surprise befasi e madhe .

Ajo vazhdoi: ‘Sinqerishtë vërtet e tmerrshme që ai ende nuk do të mbajë një maskë. Shpresoj se pakujdesia e tij nuk ka bërë që fotografi të infektohet. ’

Image

Dr James Phillips, një Shef i Mjekësisë së Katastrofave, shkroi në Twitter:

‘Çdo person që ndodhej në makinën presidenciale duhet të karantinohen për 14 ditë. Ata mund të sëmuren, për teatrin politik. Komanduar nga Trump për të vënë jetën e tyre në rrezik për teatrin. Kjo është çmenduri. '

 

Ai vazhdoi: ‘Ajo SUV Presidenciale është jo vetëm antiplumb, por e mbyllur hermetikisht kundër sulmit kimik. Rreziku i transmetimit të COVID-19 brenda është po aq i lartë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco