Ku mendohet se u infektua me Covid-19 Presidenti i SHBA

Ku mendohet se u infektua me Covid-19 Presidenti i SHBA

20:35, 04/10/2020

Një zyrtar i lartë i administratës amerikane tha për CNN se përhapja e infeksionit koronavirus midis zyrtarëve të lartë republikanë mund të ketë filluar në një tubim në kopshtin e Shtëpisë së Bardhë, ku u njoftua emërimi i Amy Coney Barrett si gjykatëse pranë Gjykatës së Lartë.

Zyrtari tha se “duket shumë e mundshme që infeksioni të fillojë në emërimin e javës së kaluar”.

“Ndoshta ajo erdhi nga Hill. Prioriteti tjetër do të jetë sigurimi i Capitol Hill dhe mbrojtja e deputetëve” shtoi ai.

Ceremonia e së shtunës së kaluar mblodhi së bashku zyrtarë të lartë të Shtëpisë së Bardhë dhe aleatë, anëtarë të kabinetit, republikanët dhe miqtë dhe familjen e gjykatëses Barrett, e cila doli negativ më pas, por u zbulua se ishte infektuar me virusin në fillim të këtij viti së bashku me bashkëshortin.

Tubimi u mbajt jashtë, por Barrett dhe të tjerët gjithashtu rrinin brenda në Shtëpinë e Bardhë. Pjesëmarrësit, si jashtë ashtu edhe brenda, nuk kishin maska dhe nuk respektonin distancën fizike.

Sugjerimi që virusi filloi të përhapet nga Capitol Hill afër mund të komplikojë më tej përpjekjet e republikanëve për të mbajtur seanca dëgjimore për konfirmimin e zyrës së Barrett. Shtatë persona që morën pjesë në tubim, përfshirë presidentin Donald Trump, ishin pozitivë për virusin.

Kryetari i Universitetit të Notre Dame Fr. John Jenkins, i cili ishte gjithashtu i pranishëm dhe pozitiv, tha që pjesëmarrësit iu nënshtruan testimit të shpejtë të koronavirusit dhe u tha se mund të hiqnin maskat kur rezultatet e testit treguan se ishin negative.

Që nga java e kaluar, 11 raste të infeksionit janë konfirmuar midis zyrtarëve të zgjedhur republikanë, aktualë dhe ish-ndihmësve të Trump dhe Jenkins.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco