Zvicra sot vendos nëse do t’i jepet fund lëvizjes së lirë të njerëzve me BE-në

Zvicra sot vendos nëse do t’i jepet fund lëvizjes së lirë të njerëzve me BE-në

09:06, 27/09/2020

Votuesit zviceranë përmes një referendumi të dielën do të vendosin nëse duhet anuluar paktin me Bashkimin Evropian rreth lëvizjes së lirë të njerëzve, një test ky i rëndësishëm i qëndrimit zviceran karshi të huajve, që përbëjnë çerekun e popullsisë.

Partia Popullore zvicerane (SVP), parti kjo e krahut të djathtë – më e madhja në parlament – është vënë në krye të përpjekjeve për ta marrë kontrollin mbi imigrimin, duke përsëritur disa prej argumenteve të përdorura nga politikanët pro-Brexitit, në prag të largimit të Britanisë nga Bashkimi Evropian.

Megjithatë, një sondazh i kryer nga gfs.bern ka gjetur se 63 për qind e respondentëve e kundërshtojnë propozimin e SVP-së dhe 35 për qind e mbështesin, gjë që tregon se votuesit duan stabilitet në një periudhë paqartësie ekonomike, gjatë pandemisë së koronavirusit, raporton BBC.

Po qe se ky referendum dështon, atëherë qeveria e Zvicrës mund të fokusohet tek çështja më e rëndësishme e saja kur është në pyetje politika e jashtme: Traktati i stagnuar mund t’i konsolidojë lidhjet me BE-në, për të cilën kritikët megjithatë thonë se cenon në masë të madhe sovranitetin zviceran.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco