Gjithë ushtria e zjarrfikësve për të shuar zjarrin në periferitë e Athinës

Gjithë ushtria e zjarrfikësve për të shuar zjarrin në periferitë e Athinës

08:38, 27/09/2020

Një zjarr që shpërtheu të shtunën, pak pas orës 3 pasdite, në periferitë e banuara të Kareas, në skajin e malit Hymettus në lindje të kryeqytetit grek, u vu nën kontroll brenda disa orësh pasi shërbimi zjarrfikës u hodh me tërë peshën e tij për të luftuar flakët, para se ato të kërcënonin shtëpitë e njerëzve.

Shërbimi i zjarrfikësve dërgoi 62 zjarrfikës, 22 kamionë, dy njësi këmbësorësh, pesë helikopterë për hedhjen e ujit dhe një aeroplan për të udhëhequr betejën, i ndihmuar nga vullnetarë në tokë.

Shefi i zjarrit Stefanos Kolokouris dhe Zëvendës Ministri për Mbrojtjen Civile Nikos Hardalias ishin në vend, duke ndihmuar në koordinimin e përpjekjes për luftimin e zjarrit.

Asnjë pronë nuk u dëmtua nga flakët, e cila shkaktoi ndërprerje të trafikut në disa rrugë kryesore, përfshirë rrugët Katechaki dhe Alimou.

Ky ishte zjarri i dytë në më pak se një javë në malin Hymettus.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco