Sulm i armatosur në Etiopi, vriten 15 persona

Sulm i armatosur në Etiopi, vriten 15 persona

16:55, 26/09/2020

Sulmuesit e armatosur kanë vrarë të paktën 15 njerëz në Etiopinë perëndimore, sipas Komisionit Etiopian të të Drejtave të Njeriut (EHRC).

Katër nga viktimat në sulmin e së Premtes në agim në Zonën Metekel të rajonit Benishangul-Gumuz ishin gra, tha EHRC në një deklaratë, duke shprehur "alarm për një "rritje të sulmeve kundër civilëve" në zonë.

Të paktën dy raste të dhunës në fillim të këtij muaji në të njëjtin rajon në kufi me Sudanin kishin rezultuar në vrasjen e civilëve dhe të detyruar të paktën 300 njerëz nga shtëpitë e tyre.

"Civilët po i nënshtrohen sulmeve të përsëritura me mizori të papërmbushura në Benishangul-Gumuz," tha Daniel Bekele, kreu i EHRC.

"Autoritetet federale dhe rajonale duhet të ndërmarrin hapat e kërkuar për të zbatuar shtetin e së drejtës dhe për të sjellë autorët e krimeve para përgjegjësisë," shtoi Bekele.

EHRC nuk tha kush ishte prapa sulmeve

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco