Irani akuzoi SHBA-në: Na keni shkaktuar një dëm ekonomik prej 150 miliardë dollarësh

Irani akuzoi SHBA-në: Na keni shkaktuar një dëm ekonomik prej 150 miliardë dollarësh

16:31, 26/09/2020

Presidenti iranian Hassan Rouhani akuzoi Shtetet e Bashkuara të shtunën për "egërsi" për shkaktimin e dëmit prej 150 miliard dollarë në Iran për shkak të sanksioneve dhe tha se iranianët duhet ta drejtojnë zemërimin e tyre në Shtëpinë e Bardhë.

"Me sanksionet e tyre të paligjshme dhe çnjerëzore dhe veprimet terroriste, Amerikanët i kanë shkaktuar 150 miliard dollarë dëme popullit të Iranit," tha Rouhani në vërejtjet televizive, ndërsa zëri i tij dridhej nga zemërimi.

"Ne nuk kemi parë një shkallë të tillë egërsie ... Adresa për mallkimet dhe urrejtjen e njerëzve iranianë është Shtëpia e Bardhë."

Tensionet midis Uashingtonit dhe Teheranit janë rritur që kur Presidenti i SHBA Donald Trump u tërhoq në mënyrë të njëanshme në 2018 nga marrëveshja bërthamore e Iranit e nënshkruar nga paraardhësi i tij Obama dhe filloi rivendosjen e sanksioneve që ishin lehtësuar në bazë të marrëveshjes.

Uashingtoni vendosi sanksione të reja të hënën ndaj ministrisë së mbrojtjes së Iranit e cila dyshohet të jetë përfshirë në programin e tij bërthamor dhe të armëve.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco