Libi/ Mustapha Adib kandidati për kryeministër jep dorëheqjen, dështojnë negociatat

Libi/ Mustapha Adib kandidati për kryeministër jep dorëheqjen, dështojnë negociatat

16:25, 26/09/2020

Kryeministri i caktuar i Libanit Mustapha Adib ka njoftuar dorëheqjen pasi përpjekjet e tij për të rreshtuar një kabinet jo-partiak hasën në telashe, veçanërisht për atë se kush do të drejtonte ministrinë e financave.

Në një fjalim televiziv të Shtunën, Adib tha se po largohej nga "detyra e formimit të qeverisë" pas një takimi me Presidentin Michel Aoun

Adib, një ish-ambasador në Berlin, u zgjodh më 31 gusht për të formuar një kabinet pasi qeveria e fundit e udhëhequr nga Hassan Diab dha dorëheqjen pas shpërthimit të portit të Bejrutit më 4 gusht që vrau rreth 200 njerëz.

Por formimi i një qeverie të re u godit nga një bllokim mbi kërkesën e dy partive dominuese Shiite - Hezbollah i mbështetur nga Irani dhe aleati i saj, Lëvizja Amal - për të emëruar ministrat Shia në kabinet.

Përpjekjet për të formuar qeverinë libaneze dështuan pavarësisht presionit francez mbi udhëheqësit sektarë për t'u mbledhur së bashku për t'u marrë me krizën më të rëndë ekonomike që nga lufta civile 1975-1990.

Të shkatërruar nga një krizë në rritje borxhi, bankat e Libanit janë paralizuar dhe monedha e tij është në rënie. Bisedimet me Fondin Monetar Ndërkombëtar për një paketë jetike të shpëtimit u bllokuan këtë vit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco