Rrëzohet avioni I dytë luftarak amerikan brenda pesë ditësh

Rrëzohet avioni I dytë luftarak amerikan brenda pesë ditësh

18:20, 21/05/2020

Të marten, një avion luftarak i Forcës Ajrore të SHBA-F-35A, u rrëzua ndërsa ishte duke u ulur në bazën Eglin, thanë zyrtarët e forcave ajrore, sipas CBS.

Rrëzimi i avioni ndodhi vetëm katër ditë pas rrëzimit të një tjetëri avion luftarak afër së njëjtës bazë.

Pastaj një aeroplan F-22 u rrëzua gjatë stërvitjes. Në të dy rastet, pilotët u hodhën me sukses jashtë dhe askush nuk u lëndua.

Gjithashtu, nuk ka pasur dëme në prona civile. Një hetim është nisur në të dy rastet.

Aeroplanët F-35A dhe F-22 janë ndër aeroplanët luftarakë më modernë në botë, dhe F-22 konsiderohet aeroplani më i mirë në llojin e tij. 

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco