Pushtohet Britania/ Aplikacioni i simptomave COVID: Mbi 6.6 milion banorë mund të jenë infektuar

Pushtohet Britania/ Aplikacioni i simptomave COVID: Mbi 6.6 milion banorë mund të jenë infektuar

20:04, 26/03/2020

Një aplikacion që gjurmon simptomat e koronavirusit të njerëzve në shtëpitë e tyre, ka zbuluar se më shumë se 6.6 milion njerëz në Britani mund të kishin infeksion tashmë.  

Ndjekësi i Simptomave COVID, krijuar nga shkencëtarët në King's College London, u shkarkua rreth 650,000 herë në 24 orët e para pasi u publikua të martën, raporton Dailymail.  

Deri më sot ajo është shkarkuar nga 1.25 milion milion njerëz dhe është bërë shkarkimi i tretë më i popullarizuar në App Store në Mbretërinë e Bashkuar, me rreth 50,000 përdorues të rinj në orë.  

Analiza e 650,000 përdoruesve të parë zbuloi se 10 përqind e tyre kanë pasur simptoma të koronavirusit, gjë që shkakton ethe, kollitje dhe lodhje.  

Autoritetet shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar nuk po testojnë askënd për virusin nëse nuk janë në spital, kështu që aplikacioni mund të jetë një nga fotot më të qarta se sa njerëz janë të sëmurë.  

Nëse shkalla e infeksionit të saj nga një në çdo 10 persona aplikohet në popullatën e Mbretërisë së Bashkuar prej 66 milion, kjo mund të nënkuptojë se 6.6 milion ose më shumë tashmë janë prekur nga sëmundja. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco