Muzika italiane në zi ,vdes kompozitori dhe këngëtari i njohur

Muzika italiane në zi ,vdes kompozitori dhe këngëtari i njohur

09:56, 08/11/2019

Këngëtari dhe dhe kompozitori italian Fred Bongusto ka ndërruar jetë ditën e sotme në moshën 84 vjeçare.

Këngëtari njihej më së shumti me pseudonimin e tij të artit Alfredo Antonio Carlo Buongusto.

Siç shkruajnë mediat italiane ai kishte kohë që vuante nga një sëmundje e rëndë.

Funerali i tij do të mbahet me datën 11 nentor në Bazilikën Santa Maria në Montesanto.

Fres Bongusto u bë shumë popullor në vitet ’60 dhe ’70.

Kënga që e bëri të njohur dhe jashtë kufijve të Italisë ishte ‘Una rotonda sul mare’.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco