Tina Turner, një jetë në foto

Tina Turner, një jetë në foto

08:50, 25/05/2023

Tina Turner, e cila ka vdekur në moshën 83-vjeçare, u referua gjerësisht si Mbretëresha e Rock'n'Roll-it .

Ajo u bë e famshme si këngëtarja kryesore e Ike & Tina Turner Revue përpara se karriera e saj si interpretuese solo të niste në vitet 1980.

Image

Ajo njihet më së shumti për hitet, duke përfshirë The Best, Private Dancer, What's Love Got to Do With It, Typical Male dhe Let's Stay Together.

ImageTina u takua me Ike Turner në një performancë të grupit të tij, Kings of Rhythm, në vitin 1956, dhe ajo shpejt u bë pjesë e aktit (foto më lart në 1961).

Image

Në vitin 1960, A Fool in Love e çiftit hyri në top listat e pop-it dhe së shpejti pasuan një varg këngësh hit. Ato përfshinin It's Gonna Work Out Fine, River Deep, Mountain High dhe Proud Mary.

Image

Turner ishte e martuar me Ike Turner për 16 vjet, por ata u divorcuan në vitin 1978. Në autobiografinë e saj të vitit 1986, I, Tina: My Life Story, ylli tregoi për abuzimin që kishte pësuar nga burri i saj i parë gjatë gjithë martesës së tyre.

Image

Ajo publikoi albumin e saj debutues solo, Private Dancer, në 1984. Ai shiti më shumë se 20 milionë kopje në mbarë botën dhe fitoi tre çmime Grammy.

What's Love Got To Do With It fitoi rekordin e vitit dhe performancën më të mirë femërore. Better Be Good To Me fitoi performancën më të mirë vokale të rrokut femër.

Image

Ajo festoi çmimin e Grammy-it të vitit 1985 së bashku me yllin e tij të viteve '80, Lionel Richie.

Gjatë karrierës së saj, Turner fitoi gjithsej tetë çmime Grammy, duke përfshirë çmimin e arritjes së jetës në 2018.

Image

Turner ka bashkëpunuar me Mick Jagger të Rolling Stones shumë herë gjatë viteve, duke mbështetur grupin në turne dhe duke performuar me të në festivale. Ajo tha se "gjithmonë e ka dashur Mick Jagger".

Image

Ajo gjithashtu kishte një miqësi të ngushtë me David Bowie, i cili e ftoi atë të këndonte një duet në titullin e albumit të tij Tonight. Në kthim, ajo e ftoi Bowie të performonte si një mysafir special në turneun e saj Private Dancer.

Image

Karriera e Turner zgjati pesë dekada. Pas një turneu lamtumire në vitin 2000, ajo u kthye në rrugë në vitin 2009 në moshën 69-vjeçare për të festuar 50 vjetorin e saj në muzikë.

Image

Turner u martua me partnerin e saj afatgjatë Erwin Bach në Zvicër në vitin 2013. Ajo pësoi një goditje në ditët e para të martesës së tyre dhe më vonë ai i shpëtoi jetën duke i dhuruar një nga veshkat e tij.

Image

Jeta e saj është portretizuar gjithashtu në muzikën West End dhe Broadway, Tina - The Tina Turner Musical. Ai tregon historinë e jetës së Turner, duke u fokusuar në mënyrën sesi këngëtarja guxoi të sfidonte kufizimet e moshës, gjinisë dhe racës gjatë karrierës së saj të gjatë.

Turner tha për muzikalin: "Është vërtet e rëndësishme për mua që të kem mundësinë të ndaj historinë time të plotë. Ky muzikal nuk ka të bëjë me yllimin tim. Ka të bëjë me udhëtimin që bëra për të arritur atje. Çdo natë dua që audienca të largohet nga teatri që mund ta kthesh helmin në ilaç”.

Image

Rreth daljes në pension, Turner tha: "Askush nuk e dinte se sa i lodhur isha duke kënduar dhe kërcyer. Kjo është ajo. Unë jam duke shkuar në shtëpi tani."

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco