Zbulohet misteri i gruas më të bukur në mesjetë

Zbulohet misteri i gruas më të bukur në mesjetë

10:31, 26/01/2023

Statuja e Utës nga Katedralja e Naumburgut konsiderohet nga shumë njerëz si "gruaja më e bukur e Mesjetës" ku pamja dhe buzëqeshja e saj lë të kuptohet për një sekret.

Por studiuesi i mesjetës Dr. Dieter Riemer 67 vjeç ka shpjeguar pse skulptura e famshme e katedrales nuk mund të jetë Uta von Ballenstedt.

Gruaja e themeluesit të katedrales Ekkehard II (985 – 1046) nuk vinte nga malet Harz, por nga Kievi, kryeqyteti i sotëm i Ukrainës.

Dhe ajo nuk ishte thjesht vajza e një konti, por një princeshë e vërtetë, babai i së cilës ishte një dukë i madh dhe nëna një princeshë bizantine.

"Fakti që Uta vinte nga Ballenstedt u kopjua vazhdimisht gabimisht nga dokumentet e pastorit të Gernröder Andreas Poppenrodt, të shkruar në 1564," thotë Riemer.

"Ai pretendoi se ajo ishte një motër e paraardhësit të Askanianëve.'

Por asgjë nuk përshtatet për Riemer, as kronologjia e ngjarjeve.

''Ende mund të përshkruhen vajza e një konti ose një margarinë me një kurorë zambaku. Kushdo që i mban ato vjen nga një familje mbretërore. Mjeshtri nuk kishte asnjë liri artistike.” është shprehur Riemer.

Historiani është i bindur se Ekkehard II ishte një nga 300 kalorësit saksonë që pushtuan Kievin me kunatin e tij, më vonë mbretin Boleslaë I Chrobry (967 - 1025), më 14 gusht 1018.

Duka i madh rus Yaroslav iku me nxitim - duke lënë pas gruan, nëntë motrat dhe njerkën në Kiev.

"Ashtu si fisnikët e tjerë midis fitimtarëve, Ekkehard zgjodhi gjithashtu një grua nga radhët e princeshave, origjina e së cilës ishte shumë më e dalluar se e tij," shpjegon Riemer.

'Kur u konvertua nga besimi ortodoks në besimin katolik, princesha ndoshta u pagëzua në emër të motrës së Ekkehardit: Oda. Kjo më vonë u bë Uta' shton Riemer.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco