Teatri ‘La Scala’ i Milanos shfaq operën ruse, pavarësisht kritikave

Teatri ‘La Scala’ i Milanos shfaq operën ruse, pavarësisht kritikave

14:14, 08/12/2022

Njihet në mbarë botën si një nga shtëpitë më të mira të operës. Megjithatë, teatri La Scala i Italisëpo  përballet me një çështje të debatueshme: A është e mundur ta ndash kulturën ruse nga vendimet e qeverisë ruse?

“La Scala” e ka hapur sezonin e ri me operën ruse “Boris Godunov”. Për shkak të luftës në Ukrainë, disa kanë argumentuar se kultura ruse nuk duhet të shfaqet në Evropë.

Megjithatë, Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, e sheh ndryshe, duke argumentuar se kultura ruse dhe veprimet e qeverisë ruse duhet të mbahen ndryshe.

“Ukrainasit janë njerëz fantastikë, të guximshëm dhe të guximshëm dhe ne i mbështesim ata me çdo gjë që është e nevojshme dhe për aq kohë sa të duhet. Mendoj se nuk duhet të lejojmë që Putin të shkatërrojë kulturën”. - Në përgjigje të kritikave, drejtusit e La Scala kanë përsëritur mbështetjen për Ukrainën.

Kryeministrja italiane Giorgia Meloni, në daljen e saj të parë kulturore që nga marrja e detyrës, mori pjesë në premierën gala të La Scala në Milano, duke u bashkuar me Presidentin italian Sergio Mattarella dhe Presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen në kutinë mbretërore.

Një grup prej rreth 30 ukrainassh u mblodhën jashtë teatrit për të protestuar ndaj mbështetjes së kulturës ruse, ndërkohë që Presidenti Vladimir Putin po zhvillon një luftë për mohimin e një kulture unike ukrainase.

Ata qëndruan në të gjithë sheshin kryesor, larg çdo ndërveprimi me personalitetet dhe zyrtarët që vinin, dhe politika nuk hyri në teatër.

Turma e personazheve kryesisht të shquara të biznesit, kulturës dhe politikës italiane e mbushi sallën me 13 minuta duartrokitje. Lëvdatat më të forta iu rezervuan basit rus Ildar Abdrazakov në rolin kryesor së bashku me një lumë lulesh për kryedirigjentin Riccardo Chailly.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco