Prishtinë, 1990 - Varrimi figurativ i dhunës

Prishtinë, 1990 - Varrimi figurativ i dhunës

12:08, 30/11/2022

Viti 1990 shënon historinë e tmerrshme të dhunës që kishte kulmuar nga regjimi serb ndaj qytetarëve të Kosovës, transmeton Syri.net Kosova

Në po atë vit, kishin filluar edhe masat e dhunshme ndaj institucioneve të ndryshme kosovare, ku u mbyllën mediat TVP-ja dhe gazeta Rilindja. U larguan shumë punëtorë, që kundërshtuan regjimin serb.

Në Prishtinë, ishte organizuar një protestë, ku ishte bërë 'varrimi figurativ i dhunës'.

Detaje dhe foto nga ajo ngjarje ka publikuar Ilaz Bylykbashi, fotograf i njohur kosovar.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco