‘Elon Musk po e drejton Twitterin si një diktator’

‘Elon Musk po e drejton Twitterin si një diktator’

09:26, 30/11/2022

Twitter nuk është më i sigurt nën pronarin e tij të ri Elon Musk, ka thënë ish-kreu i tij i besimit dhe sigurisë.

Yoel Roth, i cili dha dorëheqjen këtë muaj, tha se faqja e rrjeteve sociale kishte filluar të largohej nga respektimi i politikave të disponueshme publikisht ndaj vendimeve të marra vetëm nga Musk.

"Një nga kufizimet e mia ishte nëse Twitter fillon të udhëhiqet nga një dekret diktatorial dhe jo nga politika... nuk kam më nevojë për mua në rolin tim, të bëj atë që bëj".

Shumë nga ndryshimet që ka bërë Musk kanë qenë "të papritura dhe alarmante si për punonjësit ashtu edhe për përdoruesit", tha Roth në një opinion të New York Times menjëherë pas dorëheqjes së tij.

Miliarderi Tesla pushoi nga puna afërsisht gjysmën e 8,000 punëtorëve të kompanisë, duke përfshirë 15% të departamentit të besimit dhe sigurisë, shkroi Roth në Twitter në atë kohë.

Përpjekja fatkeqe e Musk në rishpikjen e sistemit të verifikimit të Twitter-it i lejoi përdoruesit të paguanin për një shenjë të verifikuar në llogarinë e tyre, për të cilën Roth tha se ishte bërë pavarësisht paralajmërimeve dhe këshillave nga ekipi i tij.

Menjëherë pas kësaj, platforma u bë një shesh lojërash për spammers që imitojnë kompani të tilla si Nestle dhe Lockheed Martin.

Roth mbrojti gjithashtu vendimin e Twitter për të pezulluar Donald Trump nga faqja pas trazirave të Kapitolit të SHBA më 6 janar të vitit të kaluar, duke përmendur rrezikun e nxitjes së mëtejshme të dhunës.

"Ne pamë shembullin më të qartë të mundshëm se si dukej që gjërat të lëviznin nga online në off," tha ai.

“Ne pamë njerëz të vdekur në Kapitol”.

Musk rivendosi llogarinë e Trump dy javë më parë pasi një shumicë e vogël votoi në favor të masës në një sondazh të papritur në Twitter.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco