Kritikohet skulptura e Faik Rexhepit në Prishtinë

Kritikohet skulptura e Faik Rexhepit në Prishtinë

09:16, 29/11/2022
Gazetari Halil Matoshi, ka thënë se ideja për vendosjen e skulpturës së Faik Rexhepit në Prishtinë është kreative, por është e punuar dobët, përcjell Syri.net Kosova
 
Matoshi nĂ« Facebook ka shkruar se e “trishton fakti se askush ma s’flet pĂ«r shije estetike e shpirtin e qytetit!?”. (Sic!)
 
“Skulptura asht dobĂ«t e realizume si nĂ« pĂ«rmasa anatomike, portretizimit, ashtu edhe nĂ« aspektin e vlerĂ«s estetike dhe duhet nji ditĂ« tĂ« zĂ«vendĂ«sohet!”, ka shkruar ndĂ«r tĂ« tjera ai.
 
Shkrimi i tij:
 
S’luej vendi!
 
(Kritikë një ideje kreative)
 
1.
Faik Rexhepi, preshevari i qëndresës kosovare, simas historisë së dokumentueme nga Maestro Hazir Reka e ka siguru përjetësinë, në sheshin atëherë qëndror të Prishtinës dhe në mbamendjën e shqiptarëve të Kosovës.
Por, Prishtina asht kryeqytet dhe pĂ«r shtatoret e saj, duhet konkurse ndĂ«rkombĂ«tare, i ndershmi Prefekt, PĂ«rparim Rama, e jo t’u lihen studentave dhe amaterĂ«ve, megjithĂ« vullnetin e mirĂ« dhe idenĂ« e bukur!
 
2.
Skulptura asht dobët e realizume si në përmasa anatomike, portretizimit, ashtu edhe në aspektin e vlerës estetike dhe duhet nji ditë të zëvendësohet!
E për me e vlerësu veç sy duhet me pasë, jo shumë edukim estetik! 
 
3.
SĂ«dyti, ideja e lidhjĂ«s sĂ« njeriut me tokĂ«n dhe me nji Atdhe e nji njeri qi ka qindrue e qĂ« u flet tana kohĂ«ve: s’luej vendi!, asht universale dhe ndjenjĂ« sublime, kĂ«shtuqĂ« diku duhet me e vu nji shĂ«nim (nashta nĂ« GuidĂ«n e PrishtinĂ«s ose nĂ« katalogjet e monumenteve?) me nji fjali pĂ«rshkruese tĂ« ngjarjĂ«s e sidomos me emnin e personazhit, datĂ«n e ngjarjĂ«s reale dhe emnin e autorit tĂ« fotografisĂ«, Hazir Reka, falĂ« tĂ« cilit asht kriju kjo histori lirie!
 
4. 
“Njeriu kambkryq para Grandit”, kĂ«shtu e njohin qytetarĂ«t Faik Rexhepin dhe kĂ«shtu pa pllakĂ« e emĂ«r do t’i plakĂ« kohnat (laudatio pĂ«r idenĂ« kreative tĂ« autores), por historia e tij duhet tĂ« multiplikohet!
 
P.S.
 
MĂ« trishton fakti se askush ma s’flet pĂ«r shije estetike e shpirtin e qytetit!?

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco