Vatikani nxjerr monedhën e veçantë me vlerë 2 euro, me portretin e Nënë Terezës

Vatikani nxjerr monedhën e veçantë me vlerë 2 euro, me portretin e Nënë Terezës

13:33, 29/09/2022

Para pak ditësh, ishte 6-vjetori i shenjtërimit të Nënë Terezës, Vatikani ka zgjedhur që ta kujtojë shenjtoren shqiptare me një monedhë të veçantë.

Selia e Shenjtë do të nxjerrë monedhën me vlerë 2 euro, që mban portretin e Nënë Terezës, e realizuar nga artistja Orietta Rossi.

Në anën e pasme është Nënë Tereza duke mbajtur në krahë një fëmijë indian.

Ky imazh pasqyron gjithë dashurinë dhe përkushtimin që Nënë Tereza ofroi për të lehtësuar vuajtjet e “më të varfërve të të varfërve”.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco