Opera 'Cavalleria Rusticana' në TKOB /Vepra e Nikolin Gurakuqit ringjitet në skenë, këto janë datat e shfaqjes

19:08, 28/09/2022

Opera “Cavalleria Rusticana” rikthehet në Teatrin Kombëtar Të Operas dhe Baletit. Vepra nën konceptimin regjisorial të Nikolin Gurakuqit ngrihet mbi simbole, ndërsa skenat zhvillohen Ditën e Pashkës.

Historia e pamundur e dashurisë së një çifti nga e cila lindin intrigat e konfliktet realizohet si melodramë me një akt, kurse shfaqja operistike aktualizohet me realitetin, duke u ngritur mbi fenomenin e gjakmarrjes.

Shfaqja operistike do të ngjitet në skenën e Teatrit të Operas dhe Baletit nga data 30 shtator deri më datë 2 Tetor.

 

 

 

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco