Issey Miyake, disenjatori japonez i modës vdes në moshën 84-vjeçare

Issey Miyake, disenjatori japonez i modës vdes në moshën 84-vjeçare

12:30, 09/08/2022

Disenjatori revolucionar japonez i modës Issey Miyake ka vdekur në moshën 84-vjeçare.

Lajmin e ka bërë të ditur kompania e tij përmes një njoftimi në rrjete sociale, shkruan CNN.

I njohur për stilet e tij inovative dhe parfumin, Miyake ndërtoi një markë globale të modës, e cila përfshinte dizajnimin e xhemperëve të famshëm të Steve Jobs me qafën e breshkave të zeza.

Miyake ishte i njohur për punimet me teknikat tradicionale dhe moderne të modës gjatë karrierës së tij të gjatë.

Ai vdiq nga kanceri në mëlçi të premten dhe tashmë është përgatitur ceremonia mortore për të, raportojnë mediat japoneze.

I lindur në Hiroshima në vitin 1938, Miyake ishte vetëm shtatë vjeç kur qyteti u shkatërrua nga një bombë atomike e hedhur nga Shtetet e Bashkuara.

Ai hezitoi tĂ« fliste pĂ«r kĂ«tĂ« si i rritur dhe shkroi nĂ« New York Times nĂ« vitin 2009 se nuk donte tĂ« njihej si “dizajneri qĂ« i mbijetoi bombĂ«s atomike”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco