MKRS për vdekjen e poetit Bajraj: Sot humbëm një artist me vlera të larta

MKRS për vdekjen e poetit Bajraj: Sot humbëm një artist me vlera të larta

23:24, 22/06/2022

Poeti i njohur kosovar, Xhevdet Bajraj, ka vdekur sot në moshën 62-vjeçare.

Me këtë rast Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit u ka shprehur ngushëllime familjarëve.

“Bajraj ishte figurë unike e poezisë dhe letërsisë sonë, që edhe duke jetuar larg vendit që nga 1999, e mbajti gjithmonë gjallë në poezi dhe dramë, mes tjerash, nostalgjinë për Kosovën si pjesë e përhershme dhe e pandashme e tij. Kontributi i Xhevdet Bajrajt në letërsinë moderne shqiptare është i pakrahasueshëm. Fitues i çmimeve kombëtare e ndërkombëtare, Bajrajn ta kujtojmë përmes madhështisë së fjalës dhe mallit të shprehur ndër vargje”, shkruan MKRS-ja.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco