Hakerët rusë po përpiqen të sabotojnë përfaqësuesit e Ukrainës në 'Eurovision Song Contest'

Hakerët rusë po përpiqen të sabotojnë përfaqësuesit e Ukrainës në 'Eurovision Song Contest'

14:28, 13/05/2022

Hakerët rusë po përpiqen të sabotojnë përfaqësuesit e Ukrainës në Eurovision Song Contest, sipas një publikimi në aplikacionin Telegram.

Killnet, një grup që mbështet Putinin, deklaroi se do të bllokonte serverët e votimit në internet në mënyrë që Ukraina të mos fitonte mbështetje publike në konkursin e përmendur muzikor.

Anëtarët e Orkestrës Kalush, që përfaqësonin Ukrainën, u bënë veçanërisht të njohur pasi filloi pushtimi rus në vendin e tyre. Rusisë i është ndaluar pjesëmarrja në Eurovision.

“Nuk do të jeni në gjendje të votoni në internet, dhe sulmi ynë DDoS do të jetë fajtor për gjithçka”, shkruan anëtarët e Killnet në Telegram.

Oleh Psiuk, themeluesi i Orkestrës Kalush, tha më herët se fitimi i Eurovision Song Contest do të rriste moralin në Ukrainë.

“Është e rëndësishme që Ukraina të fitojë në të gjitha frontet, duke përfshirë edhe Eurovizionin”, tha ai.

Një nga organizatorët e Eurovision Song Contest deklaroi se nuk kishte arsye për t'u shqetësuar për përpjekjet për sabotim në internet.

"Ka masa të shumta sigurie që mbrojnë audiencën tonë nga çdo ndikim i jashtëm. Natyrisht, kështu do të jetë edhe këtë vit," tha ai.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Më të lexuarat
Denonco