Piktura e këmbyer në vitet '70 me një sanduiç, u jep një fitim të papritur

Piktura e këmbyer në vitet '70 me një sanduiç, u jep një fitim të papritur

11:24, 09/05/2022

Ndërsa punonin jashtë kuzhinës së restorantit të tyre vogël në Ontario në vitet 1970, Irene Demas dhe bashkëshorti i saj Toni shpejt mësuan vlerën e shitjes së ushqimeve të tyre në këmbim të veprave të furrtarëve, zejtarëve dhe artizanëve vendas.

"Të gjithë i mbështetën të gjithë në atë kohë," tha Irene, në atë kohë një kuzhiniere me sy të ndritur në të 20-at e saj. Në këmbim të luleve të freskëta të përditshme, për shembull, çifti i jepte supë dhe një sanduiç luleshitësit ngjitur.

Dhe për një piktor anglez me një talent të parashikueshëm, çifti arriti një marrëveshje: ata do të zgjidhnin disa piktura tek ai dhe miqtë e tij në këmbim të sanduiçeve me djathë të pjekur në skarë.

Rastësisht, kjo marrëveshje padashur u siguroi atyre një pikturë të artistit popullor kanadez të mirënjohur Maud Leëis – një vepër që gati pesë dekada më vonë pritet të nxjerrë më shumë se 35,000 dollarë kanadezë (ose 27,000 dollarë amerikanë) kur të dalë në ankand këtë muaj.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco