Pse Netflix humbi abonentë për herë të parë në 10 vjet

Pse Netflix humbi abonentë për herë të parë në 10 vjet

17:15, 20/04/2022

Tremujorin e kaluar, numri i abonentëve (subscribers) në Netflix shkoi nga 221.8 milionë në 221.6 milionë.

Çmimi i aksioneve të platformës fillimisht ra me afër 20% pas raportimit se kishte humbur 200,000 abonentë në rang global gjatë tremujorit të parë. Netflix pret të humbasë 2 milionë abonentë globalë në tremujorin aktual.

Drejtuesit e Netflix thanë se tani ishin të hapur për të shtuar reklama në shkëmbim të një abonimi me çmim më të ulët. Bashkëthemeluesi dhe kryetari i Netflix, Reed Hastings, ka qenë prej kohësh kundër shtimit të reklamave ose promovimeve të tjera në shërbim.

Kompania përmendi një numër faktorësh për rënien e abonentëve, duke përfshirë rritjen e konkurrencës, ekonominë, luftën në Ukrainë dhe numrin e madh të njerëzve që ndajnë llogaritë e tyre në Netflix me njerëz të tjerë që nuk paguajnë.

Në fund të marsit, Netflix njoftoi se po planifikon që të mos lejojë shpërndarjen e fjalëkalimeve jashtë një familjeje të vetme. Personat që do të zgjedhin të japin fjalëkalimet jashtë familjes, do të tarifohen shtesë. Testimi për shpërndarjen e fjalëkalimeve me pagesë do të bëhet fillimisht për njerëzit në Kili, Kosta Rika dhe Peru.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco